poniedziałek, 25 czerwca 2012

poniedziałek, czerwca 25, 2012
W trakcie zawodów U.S. Olympics Trials w Eugene, Oregon (amerykańskie kwalifikacje do Igrzysk w Londynie) Justin Gatlin z czasem 9,80 sekundy wygrał bieg na 100 metrów. Justin Gatlin wraca na bieżnię po 4 letniej dyskwalifikacji za doping i będzie najpoważniejszym rywalem Usaina Bolta w Londynie.  Po zawodach odbyła się konferencja prasowa z udziałem między innymi Gatlina. To co rzuciło mi się w oczy, to sylwetka biegacza. Może tylko wydawało mi się, ale jakby zmizerniał ... ale widziałem konferencję tylko w telewizji, więc może mi się tylko tak wydawało ?

Gatlin to kolejna amerykańska mega gwiazda LA, którą przyłapano na dopingu i pozwolono wrócić do sportu. W taki sposób nie wypleni się oszustów ze sportu. Miałem nadzieję, że po oszustwach Marion Jones, amerykanie sami nie pozwolą na powroty tego typu sportowców, ale, jak widać żądza zdobyczy medali olimpijskich jest większa, niż zdrowy rozsądek.

W latach 70 i 80 ubiegłego wieku została wyhodowana (inaczej tego nie można nazwać) cała masa "mistrzów" przez "naukowców" z NRD. Na tak masową i bezczelną skalę ten proceder nie jest już od lat obecny, ale w żadnym przypadku nie można powiedzieć, że został wypleniony.

Każdy może dostać drugą szansę, jak widać i nic przeciwko temu nie mam. Jest jednak jeden problem. Tego rodzaju sportowcy wygrywają zawody o najwyższej światowej randze, których w żaden sposób nie można już powtórzyć, ani wrócić do nich.  Jak czuje się ten sportowiec, który przegrał z takim "mistrzem" ? Nigdy nie będzie mu już dane przeżyć tych wspaniałych chwil zwycięstwa. O prawdziwym zwycięzcy już nikt nie pamięta, a trofeum w takich przypadkach zostaje wręczane w kameralnych warunkach i nawet prasa  sportowa nie napisze o tym na pierwszej stronie.

Marion Jones odebrano medale olimpijskie. Niestety niewielu pamięta kogo ona pokonała i kto był zwycięzcą. Wszyscy za to pamiętają o Marion Jones.

P.S.
Podczas IO w Sydney Marion Jones zdobyła 5 medali: 3 złote w biegach na 100 m, 200 m i sztafecie 4x400 m oraz 2 brązowe w skoku w dal i sztafecie 4x100 m. W 2007 roku MKOL odebrał biegaczce wszystkie medale. Medale zostały też odebrane 7 jej koleżankom, które wchodziły w skład sztafet, mimo, że żadna z nich z dopingiem nie miał nic wspólnego (MKOL oficjalnie przyznał, że żadna z nich nie złamała zasad).

MKOl nie wskazał mistrzyni olimpijskiej z Sydney w biegu na 100 metrów. Drugie miejsce w Sydney zdobyła Ekaterini Thanou, ale ze względu na to, że przed igrzyskami w Atenach także została zdyskwalifikowana za doping, więc MKOL nie przyznał złotego medalu. Trzecia na 100 metrów Tanya Lawrence dostała duplikat srebrnego medalu (oryginał ma Thanou), a Merlene Ottey dostała brązowy.
Mistrzynią olimpijską na 200 uznano Jamajkę Pauline Davis-Thompson. Kto dziś, poza Jamajką pamięta, że Pauline Davis-Thompson to mistrzyni olimpijska z Sydney ?