niedziela, 5 sierpnia 2012

niedziela, sierpnia 05, 2012
Usain Bolt obronił tytuł mistrza olimpijskiego
Na Igrzyska nie pojechał żaden polski bokser. Taka sytuacja nie wydarzyła się nigdy po 1948 roku. Jedyną reprezentantką w boksie kobiet była Karolina Michalczuk (51 kg) i w pierwszej walce w 1/8 finału musiała spotkań się z pięciokrotną mistrzynią świata Chungneijang Mery Kom Hmangte (Indie). Walczyła dzielnie, ale przegrała 14-19 i odpadła z turnieju olimpijskiego. Szkoda!

Etiopka Tiki Gelana pobiła rekord olimpijski w maratonie czasem 2:23:07 i zdobyła złoty medal. Mistrzyni olimpijska ma 24 lata i waży zaledwie 48 kg. Na dwa kilometry przed metą czołówkę stanowiły cztery biegaczki, które uzyskały ponad minutową przewagę nad kolejnymi zawodniczkami. Tiki Gelana przyspieszyła i kolejno odpadały jej rywalki. Nad drugą na mecie Priscah Jeptoo (Kenia) uzyskała 9 sekund przewagi.

Wszyscy spodziewali się bardzo zaciętego i pięciosetowego pojedynku, pamiętając niedawną walkę na kortach Wimbledonu. Ale to jest sport i nie wszystko da się przewidzieć Andy Murray został mistrzem olimpijskim w tenisie w pojedynku, o którym można powiedzieć tylko tyle, że się odbył. W finale singlowego turnieju w Londynie pokonał Rogera Federera 6:2, 6:1, 6:4. Federer był bardzo przygaszony na korcie i popełniał wiele błędów. Była to powtórka z Wimbledonu, ale wynik był inny. Tego samego spodziewali się Polacy, ale nasza gwiazda zawiodła na całej linii.

Usain Bolt (26) obronił tytuł mistrza olimpijskiego. Jeżeli ktoś miał jakiekolwiek złudzenia, że nie jest to najlepszy sprinter na świecie, to po tym biegu nie może już ich mieć. Czas 9,63 sekundy mówi wszystko. To dopiero początek, bo kto jak nie Bolt może zdobyć złoty medal na 200 m i wraz z kolegami w sztafecie 4x100 m.

5 najszybszych biegów na 100 m w historii:
9.58 Bolt, Berlin 2009,
9.63 Bolt, Londyn 2012,
9.69 Bolt, Pekin 2008,
9.69 Gay, Shanghai 2009,
9.71 Gay, Berlin 2009.

Szymon Ziółkowski zajął siódme miejsce w konkursie rzutu młotem. Złoty medalista olimpijski z Igrzysk z Sydney uzyskał odległość 77,10 m. Zwyciężył Węgier Kristian Pars wynikiem 80,59 m. Medal był w zasięgu naszego drugiego reprezentanta Pawła Fajdka, ale niestety nie wystąpił w finale.

Wiktoria Azarenka zdobyła w Londynie dwa medale. Brązowy w singlu kobiet oraz złoty w mikście. To fantastyczny sukces liderki rankingu WTA.