piątek, 12 sierpnia 2016

piątek, sierpnia 12, 2016
Szósty dzień zmagań o medale na Igrzyskach w Rio przyniósł nam pierwszy złoty medal. Zdobyły go w wioślarstwie w dwójce podwójnej kobiet Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj. Około 30 minut wcześniej  w konkurencji czwórek podwójnych brązowy medal wywalczyły polskie wioślarki: Maria Springwald, Joanna Leszczyńska, Agnieszka Kobus, Monika Ciaciuch. Były to jedyne zdobycze medalowe dla Polski w tym dniu. Te medale bardzo ucieszyły polskich kibiców, bo jak do tej pory nie najlepiej spisuje się polska reprezentacja olimpijska na Igrzyskach w Rio.

Polki startujące w czwórce podwójnej kobiet  prowadziły stawkę zawodniczek od samego startu. To była przemyślana taktyka. W szybkim tempie upatrywały swojej szansy, bo wiedziały, że kilka osad dysponuje mocnym finiszem. Taktyka powidła się. Do złota i srebra trochę zabrakło. Polki prowadziły stawkę do 200 metra przed metą. W końcówce opadły z sił. Do srebra zabrakło 0.53 sekundy.

Wioślarstwo kobiet. Pierwszy złoty medal dla Polski w Rio
Magdalena Fularczyk-Kozłowska i Natalia Madaj dwójka podwójna kobiet były faworytkami do złotego medalu i nie zawiodły w Rio de Janeiro. Sięgnęły po mistrzostwo olimpijskie po mistrzowsko przeprowadzonym wyścigu. Od samego początku usadowiły się na drugiej pozycji za prowadzącymi Brytyjkami i czekały na swoją szansę. Około 200 metrów przed metą przypuściły atak, który zakończył się powodzeniem. Wyprzedziły swoje konkurentki o długość pół łodzi.

W decydującą fazę wchodzą rozgrywki grupowe w siatkówce i piłce ręcznej mężczyzn. Przed szczypiornistami stało tylko jedno zadanie. Musieli zwyciężyć i zrobili to w sposób zdecydowany. Odnieśli pierwsze zwycięstwo w turnieju olimpijskim w Rio. Pokonali Egipt 33:25 (16:10).

Siatkarze odnieśli trzecie z kolei zwycięstwo grupowe i praktycznie zapewnili sobie udział w fazie pucharowej. Mecz z Argentyną to zdecydowana dominacja Polaków w pierwszych dwóch setach. Trzeci set to siatkarski horror zakończony naszym zwycięstwem. Zwycięstwo 3:0 (25:21, 25:19, 37:35) z bardzo mocną Argentyną to dobry prognostyk na przyszłość.

Polski tenis olimpijski na dnie. Agnieszka Radwańska i Łukasz Kubot w pierwszej rundzie miksta przegrali z rumuńską parą Irina-Camelia Begu i Horia Tecau 6:4, 6:7 (1), 8-10. Czy ktoś słyszał o tych rumuńskich tenisistach i ich wielkich osiągnięciach na tenisowych kortach ... poza fachowcami i mocno zainteresowanymi tą dyscypliną sportu ... bo ja nie?

Na torze kolarskim rozpoczęły się zmagania kolarzy torowych. Polscy sprinterzy w konkurencji drużynowej mieli wielką szansę na brązowy medal. Po eliminacjach zajmowali piąte miejsce z czasem 43,297. Niestety, ale w pierwszej rundzie przegrali z Francuzami z powodu błędu taktycznego ... lub braku siły Damiana Zielińskiego, który jechał na drugiej rundzie. Niesamowicie mocno ruszył Rafał Sarnacki, ale na jego koło nie zdołał usiąść Zieliński. Przerwa pomiędzy kolarzami była tak duża, że już po pierwszym zakręcie było jasne, że Polacy przegrają z Francuzami. Przegrali aż o 0,402 sek i czasem gorszym, niż w eliminacjach zostali sklasyfikowani ostatecznie na 7 pozycji (43,555 sek).

RS:X. W pierwszym z czwartkowych wyścigów Piotr Myszka przypłynął na 12. pozycji. To najsłabszy występ Polaka w Rio. Wyścig numer osiem znacznie poprawił nam humory. Myszka zajął  drugie miejsce. W dziewiątym wyścigu był szósty, W klasyfikacji generalnej nadal jest trzeci, ale strata do prowadzących Brytyjczyka Nicka Dempseya i Holendra Dorian van Rijsselberghe powiększyła się.

Polskie pływanie w Rio to dramat. Konrad Czerniak awansował do półfinału na 100 m stylem motylkowym z czasem 51,81 s. Nasz pływak został sklasyfikowany na 10. miejscu i tak już pozostało, bo do finału nie dostał się. Awansować nie udało się naszemu mistrzowi Pawłowi Korzeniowskiemu, Co się stało z polskimi pływakami/ Nikt nic nie wie?

Pierwszy w historii medal olimpijski dla Fidżi. Zawodnicy z Oceanii pokonali w finale Rugby 7 Wielką Brytanię 43:7

Zdobywcy medali olimpijskich w szóstym dniu (11 sierpnia) Igrzysk XXXI Olimpiady Rio 2016:

1. Martin Sinković/Valent Sinković Chorwacja 6.50,28
2. Mindaugas Griskonis/Saulius Ritter Litwa 6.51,39