niedziela, 26 czerwca 2016

niedziela, czerwca 26, 2016
Szwajcaria - Polska 1:1 (4:5)
Jako pierwsi w pucharowej części rozgrywek o Mistrzostwo Europy w piłce nożnej we Francji wystąpili reprezentanci Szwajcarii i Polski.

Po niezwykle wyrównanym meczu Polska pokonała w rzutach karnych Szwajcarię 5:4 i awansowała do ćwierćfinału Euro 2016. Po zasadniczym czasie gry i po dogrywce wynik meczu był remisowy 1:1.

Prowadzenie w meczu zdobyli Polacy po świetnym rajdzie i dryblingu w polu karnym Kamila Grosickiego, który podał piłkę do nieobstawionego Kuby Błaszczykowskiego. Kuba złapał w wykroku bramkarza Szwajcarii i plasowanym strzałem umieścił piłkę w bramce. Wyrównanie padło na niecałe 10 minut przed końcem meczu. Bramkę dla Szwajcarii zdobył z linii pola karnego przepięknym strzałem nożycami w lewy dolny róg bramki Xherdan Shaqiri. Strzał był nie do obrony! To najpiękniejsza bramka zdobyta dotąd we wszystkich meczach Euro 2016. Na osłodę dla Szwajcarów Xherdan Shaqiri został wybrany przez UEFA najlepszym piłkarzem meczu.

Na szczególne uznanie w polskiej reprezentacji zasłużył Łukasz Fabiański, który wybronił co najmniej dwa strzały Szwajcarów, które były praktycznie nie do obrony. Sparował piłkę lecącą w samo okienko po strzale Ricardo Rodriguez oraz odbił piłkę "na refleks" strzeloną z dwóch metrów przez Erena Derdiyoka.

Mecz miał dwie fazy. W pierwszej połowie przeważali Polacy, którzy mogli strzelić 2-3 bramki, ale nie wykorzystali okazji. W drugiej połowie i w dogrywce zdecydowanie więcej do powiedzenia mieli Szwajcarzy, ale szczęście im nie dopisywało.

Więcej z gry w meczu mieli Szwajcarzy, którzy wygrali z Polakami praktycznie we wszystkich statystykach. Jednak na taki obrót spraw boiskowych miał wpływ fakt, że od 40 minuty meczu musieli gonić wynik i pod koniec meczu grali trzema napastnikami.

Zwycięzców się nie sądzi i dzisiaj cała Polaka mówi: Brawo Polska!

Szwajcaria - Polska 1:1 (0:1, 1:1), karne 4:5

Karne dla Polski strzelili w kolejności: Robert Lewandowski, Arkadiusz Milik, Kamil Glik, Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak

Bramki: Xherdan Shaqiri (82) - Jakub Błaszczykowski (39)

Szwajcaria: Yann Sommer - Stephan Lichtsteiner, Fabian Schaer, Johan Djourou, Ricardo Rodriguez - Xherdan Shaqiri, Valon Behrami (77. Gelson Fernandes), Blerim Dzemaili (58. Breel Embolo), Granit Xhaka, Admir Mehmedi (70. Eren Derdiyok) - Haris Seferovic

Polska: Łukasz Fabiański - Łukasz Piszczek, Kamil Glik, Michał Pazdan, Artur Jędrzejczyk - Jakub Błaszczykowski, Grzegorz Krychowiak, Krzysztof Mączyński (101. Tomasz Jodłowiec), Kamil Grosicki (104. Sławomir Peszko) - Arkadiusz Milik, Robert Lewandowski