facebook

środa, 6 lutego 2013

środa, lutego 06, 2013
Pisząc na swoim blogu najczęściej odnosimy się do wydarzeń o których dowiedzieliśmy  się z Internetu, prasy, radio lub telewizji. Treść naszego posta powinna być unikalna, jednak mamy prawa do cytatu. Cytat musi mieć uzasadnienie i nie może stanowić głównej treści posta. W żadnym przypadku nie mamy prawa do zamieszczania zdjęć lub filmów z portali, gazet oraz z telewizji, ponieważ chronione są prawem autorskim, a do ich wykorzystania potrzebna jest umowa. Jest to tzw copyright (wszelkie prawa zastrzeżone). Zwykle na portalach, w stopce strony głównej można znaleźć link "Terms of Use". Na tej stronie podane są warunki wykorzystania materiałów z danego portalu. 


Sprawa nie jest też jednoznaczna w przypadku, gdy uczestniczymy w danym wydarzeniu jako widz i w trakcie tego wydarzenia zrobimy zdjęcia i nakręcimy filmy. O ile mamy prawo do wykonania zdjęć i kręcenia filmów, to już nie koniecznie mamy prawo do ich upubliczniania np. za pośrednictwem bloga. Generalnie, jeżeli wydarzenie dzieje się w otwartej przestrzeni publicznej, to mamy prawo do upubliczniania np swoich zdjęć. Inaczej wygląda sprawa, gdy zdjęcia zrobimy w przestrzeni zamkniętej (np zdjęcia z meczu na stadionie). W takim przypadku należy zwrócić się o zgodę na publikację do organizatora. Zwykle dla blogera jest to niewykonalne i w tym jest problem. 

Jednak upublicznianie zdjęć z meczów piłkarskich, igrzysk, mistrzostw świata i innych wielkich imprez zwykle nie jest możliwe. Po prostu prawa do zdjęć i ich upubliczniania są sprzedawane przez organizatora. Nabywca zwykle ma wyłączność na ich publikację. W trakcie ostatnich Igrzysk w Londynie był wyraźny zakaz MKOl wykonywania zdjęć na których, nawet w dalekim tle, byłby pokazany emblemat kółek olimpijskich.

Czy w związku z tym nie możemy urozmaicić swojej strony grafikami i zdjęciami? Oczywiście  że możemy to zrobić i to zupełnie za darmo, ale zwykle nie będą to zdjęcia pokazujące aktualne wydarzenia. 

  • Skąd można dołączyć filmy? Najlepiej z YouTube.com. Jeżeli znajdziemy interesujący nas film, to należy skorzystać z opcji Udostępnij. Wygenerowany link zamieszczamy na stronie. Jest jednak pewien problem. Nie należy załączać sekwencji filmowych z meczów piłkarskich. Jak dotąd żadna z firm, która ma prawa do rozpowszechniania tego typu filmów, nie udostępnia ich publicznie. 
  • Skąd można dołączyć grafikę? Polecam http://openclipart.org/search/. Spora grafik i do tego udostępnione jako Public Domain. Oczywiście takich portali jest więcej. Polecam również http://cooltext.com/ - sami możecie stworzyć napisy i prostą grafikę.
  • Skąd można dołączyć zdjęcia? Polecam http://pinterest.com/. Wystarczy poszukać zdjęcia lub grafiki, a następnie wygenerować gotowy kod do wstawienia do posta na blogu - opcja <>embed (Embed Pin on Your Blog)
To co napisałem powyżej nie wyczerpuje tematu: blog, a prawa autorskie. Jest tak wiele rodzajów blogów, że dla wielu z nich temat wykorzystania cudzej własności w ogóle nie będzie istotny. W każdym razie, jeżeli wasz blog korzysta ze źródeł do których nie macie praw własnościowych i autorskich, to warto o tym wiedzieć, co napisałem powyżej. 

0 komentarze:

Prześlij komentarz